Zpráva o trvale udržitelné mobilitě

Dlouhodobým cílem společnosti EKOLO je e-mobilita jako taková s tím, že v budoucnosti bude energie na dopravu získávána z obnovitelných zdrojů - OZE. Po půlročním provozu FVE, která je instalována na budově sdružení Elektromobily, o.s, je možno zveřejnit první zkušenosti.

Instalace 5,4 kW je rozdělena na dvě stejné sekce (jih a západ). Rekordní denní výroba byla naměřena 35 kWh. V teplých letních dnech se však díky poklesu účinnosti článků vyrobí cca 25 kWh. To stačí na nabití dvou elektromobilů, které denně najíždějí dohromady asi 100 km a ještě zbyde na dva skútry, které jsou také neustále v provozu a denně najedou desítky km.

Vzhledem ke zjištění obrovského snížení výroby v horkých letních dnech došlo na prognózu investora a již se plánuje chlazení FV článků. Montáž "na latě" to umožňuje. Je však nutno postavit ještě bazén, protože jinak by nebylo kam ukládat velké množství získaného tepla. Opět se tedy ukazuje, že to co je ekonomické je i ekologické. Nechci řešit proč se u nás podporovala instalace obřích parků na úrodných polích - v Německu to prostě neudělali a proto tam jsou FVE pouze na střechách a v místě přímé spotřeby.My nejezdíme levně, za půlku, ani zadarmo. Nám za to ČEZ platí. "dámy a pánové: kdo z Vás to má?"